Kako se lotiti podpore telesa po dolgi zimi?
Prvi topli pomladni dnevi, nas kar kličejo po novem začetku, želimo se več gibati, želimo si urediti vrt, pospraviti stanovanje pa za vse to kar ne najdemo dovolj energije. Glava ima že vrsto zamisli in idej, telo pa vsemu temu komaj sledi.
V tem prehodnem pomladnem obdobju številni posamezniki občutijo več utrujenosti, pomanjkanje zbranosti, pojavlja se napihnjenost, težave s prebavo, zadrževanje vode, zatekanje okončin. Pojavljajo se tudi težave s kožo, kot so izpuščaji, srbečica ali akne. Obremenjene ledvice se lahko kažejo v obliki pogostega ali pekočega uriniranja, bolečin v križu ali občutka hladu v nogah. Veliko ljudi se spomladi srečuje tudi z alergijami, ki jih lahko dodatno poslabša počasna zimska presnova in oslabljen imunski sistem. Tudi čustva, kot so razdražljivost, napetost ali nenadni izbruhi jeze, so v tem času pogostejša – po tradicionalni kitajski medicini to kaže na to, da je energija jeter preobremenjena ali zastala. Vse to so znaki, da telo potrebuje podporo pri prilagajanju na novo sezono.
Torej, kako se lotimo podpore telesa po dolgi zimi?
Pomlad je v različnih tradicionalnih medicinah poseben čas – narava se prebuja, s tem pa tudi telo. Jetra igrajo ključno vlogo pri razstrupljanju, presnovi in čustveni uravnoteženosti. V TKM (tradicionalnih kitajski medicini) je pomlad povezana z elementom lesa, katerega glavni organi so jetra in žolčnik. Po TKM so jetra odgovorna za pretok življenjske energije in čustev, zlasti jeze. Tudi naturopatija gleda na pomlad kot na najboljši čas za čiščenje telesa in krepitev organov izločanja. Tako je glavni cilj aktivirati jetra, ledvice, limfo in kožo, ter pomagati telesu pri prehodu iz zimskega mirovanja v poletno aktivnost.
Za tradicionalne medicine velja, da so bile močno povezane z naravo, zato ni čudno, da prav v tem času na travniku lahko naberemo ogromno rastlin, ki podpirajo naše izločevalne organe. So pa številna priporočila tradicionalnih medicin danes podprta s sodobno znanostjo.
Zelena in grenka hrana vsebujeta visoke koncentracije bioaktivnih snovi, med katerimi izstopajo klorofil, grenčine, vlaknine, flavonoidi, antioksidanti ter elektroliti, kot sta kalij in magnezij. Klorofil ima pomembno vlogo pri razstrupljanju, saj veže toksine, podpira tvorbo hemoglobina in ugodno vpliva na kislinsko-bazno ravnovesje organizma. Grenčine stimulirajo izločanje žolča in prebavnih encimov, kar neposredno prispeva k učinkovitejši presnovi lipidov ter razbremenjuje jetra in žolčnik. Vlaknine izboljšujejo črevesno peristaltiko, pospešujejo izločanje presnovnih odpadkov in delujejo prebiotično na črevesno mikrobioto. Flavonoidi in drugi antioksidanti zmanjšujejo oksidativni stres v jetrnih celicah in prispevajo k zaščiti jetrnih celih, medtem ko kalij in magnezij podpirata delovanje ledvic, uravnavanje tekočin in elektrolitskega ravnovesja. Sistematično vključevanje zelenih in grenkih rastlin v prehrano tako bistveno prispeva k optimizaciji funkcije jeter, žolča, prebavil in ledvic, še posebej v pomladnem obdobju, ko se naravno poveča potreba po endogenem čiščenju in regeneraciji organizma.
Med najpogosteje uporabljenimi rastlinami za podporo tem organom so: regrat (zlasti listi in korenina za stimulacijo jeter in izločanje žolča, kopriva) z diuretičnim učinkom in visoko vsebnostjo mineralov, čemaž (za podporo prebavi) in artičoka (za podporo jetrom in žolčniku). Tovrstne rastline v obliki svežih živil, čajev, tinktur predstavljajo ključno komponento celostnega pristopa k spomladanski regeneraciji.
Prehrana naj bo spomladi sestavljen iz čim več rastlinskih komponent. Na krožniku naj prevladujejo tako sveža, zelena in grenka živila, kot so regrat, kopriva, artičoka, čemaž, špinača, blitva, radič, rukola in druga listnata zelenjava. Ne pozabite vključiti še fermentiranih živil (kislo zelje), zelišč, kalčkov in lahko prebavljivih žit, kot so proso, ajda in kvinoja. V tem obdobju je dobro zmanjšati vnos težke in mastne hrane, večji poudarek pa damo toplim enolončnicam in juham, ki razbremenijo prebavni sistem.
Pomembna podpora telesu pa ni le prehrana – veliko vlogo imajo tudi gibanje na svežem zraku, zadosten vnos tekočine, sproščanje, ter spanje. Ajurveda, tradicionalna kitajska medicina in naturopatija, v tem času priporočajo nego telesa z oljenjem, limfno masažo, savno in dihalne vaje.
Vse to pomaga telesu, da se uskladi z naravnimi ritmi in se lažje prilagodi na prehod iz zime v bolj aktivno, dinamično pomlad. Da pa ne bo vsega preveč začnite z eno novo navado, ki bo dolgoročno podprla vaše telo.
Sara Logar,
dipl. dietetičarka in naturopatinja, terapevtka Planeta zdravja