Zdravilna moč rastlin

Zdravilna moč rastlin

Še vedno se mi zdi zelo zabavno, ko ljudem povem, kaj počnem in me vprašajo prvo ali to res sploh deluje ali pa mi rečejo, da oni pa v zelišča in alternativo ne verjamejo. Ampak v kaj točno ne verjameš? Zelišča so predstavljala najpogosteje uporabljen terapevtski instrument vse do leta 1800. Ljudje so z zelišči preživeli mnoga stoletja. Pa tudi farmacevtski pripravki so bili prvotno izolirani iz rastlin.

Farmakologija se je razvila iz tradicije zeliščne medicine in eksperimentiranja z naravnimi snovmi v kompleksno znanost, ki danes vključuje biotehnologijo, genetiko in molekularno biologijo. Mnogi danes znani farmacevtski pripravki so bili prvotno izolirani iz rastlin. Če rastline ne bi imele zdravilnih učinkov, danes ne bi imeli nekaterih ključnih zdravil, kot so aspirin (iz salicina v vrbovi skorji) ali pa morfij (iz opija). V primerjavi s prejšnjimi pripravki, ki so uporabljali rastlino v celoti, so se pripravki iz čiste snovi izkazali kot bolj učinkoviti in bolj enostavni za jemanje. Z napredkom farmacevtske kemije so nastala sintetična zdravila in proizvodnja zdravil se je iz lekarne preselila v farmacevtsko industrijo. Naravni pripravki so se začeli počasi opuščati in naredili prostor novim. Tako smo prešli iz zvarka na ekstrakt in končno na zdravilo. Posledično je postala zeliščarska znanost popolnoma zanemarjena.

Sintezna farmakoterapija predstavlja najpomembnejši uspeh na področju medicine 20.stoletja. Vendar kot vsaka medalja ima tudi ta drugo stran-stranske učinke.  Tako se je verjetno prav zaradi teh neželenih učinkov, ki jih imajo zdravila začelo ponovno zanimanje za zeliščarsko znanost-fitoterapijo.

Fitoterapija – znanost o zdravljenju z zdravilnimi rastlinami

Fitoterapija je znanost o zdravljenju z zdravilnimi rastlinami. Gre za eno najstarejših oblik medicine, saj so ljudje že od pradavnine uporabljali zelišča za zdravljenje bolezni, krepitev imunskega sistema in ohranjanje dobrega počutja. V nasprotju s sodobnimi sintetičnimi zdravili fitoterapija uporablja celotne rastline ali njihove izvlečke, ki vsebujejo naravne učinkovine v uravnoteženem razmerju. Sodobna fitoterapija racionalno in znanstveno preučuje vsako rastlino, ji določi kemijsko sestavo, strukturo in terapevtsko učinkovino.

Fitoterapija v Sloveniji ima močne tradicionalne korenine, vendar se v zadnjih letih razvija tudi na znanstveni ravni. Veseli me predvsem dejstvo, da imajo tudi zdravniki na voljo dodatna izobraževanja o fitoterapiji, kar bo upam ponudilo nov pogled na človeka in na njegovo zdravje.

Divje rastline

Poleg zanimanja za nabiranje zelišč zaradi zdravilnih učinkovin, raste tudi zanimanje za nabiranje divjih užitnih rastlin, ki jih lahko uporabimo kot dodatek v naši prehrani. Divje rastline pogosto vsebujejo več vitaminov, mineralov kot gojene vrste. Na primer, listi koprive so bogati z železom in vitaminom C, regrat vsebuje veliko kalija, čemaž pa je znan po svojih razstrupljevalnih lastnostih. Danes, ko se vedno bolj oddaljujemo od naravnih virov hrane in je industrijska prehrana pogosto osiromašena hranil, nabiralništvo pridobiva nov pomen.

Poleg vitaminov in mineralov, imajo rastline še druga fitohranila. Fitohranila  (fitokemikalije) so naravne spojine, ki jih rastline proizvajajo za svojo zaščito pred škodljivci, boleznimi in UV-sevanjem. To so karotenoidi, flavonoidi, saponini, tanini itd. Pri ljudeh imajo številne zdravstvene koristi, kot so antioksidativni, protivnetni in zaščitni učinki. Naši predniki so skrbeli za raznolikost hranil, in so v primerjavi z nami jedli veliko bolj raznoliko, divje rastline so večkrat vključili na svoj jedilnik. In nekateri prav to pomanjkanje raznolikosti hranil v današnji prehrani, povezujejo z novodobnimi boleznimi.

Zelo me veseli, da se to zanje obuja nazaj in samo pomislite kako lepo je, ko se sprehajate po travniku, si mimogrede naberete nekaj rastlin za v solato in nekaj rastlin, iz katerih boste izdelali sirup za kašelj in mazilo za bolečine. Še najboljše je pa to, da bomo lahko vse to na novo odkrito znanje  prenesli na svoje potomce.

Se pa seveda pred nabiranjem divjih in zdravilnih rastlin dobro pozanimajte in izobrazite, v Sloveniji imamo na to temo že kar veliko kakovostnih tečajev in različnih izobraževanj.

Sara Logar,
dipl. dietetičarka in naturopatinja, terapevtka Planeta zdravja

Scroll to Top